PŁYTY WARSTWOWE WE WSPÓŁCZESNYM BUDOWNICTWIE

Płyty warstwowe używane jak i nowe, nie bez powodu są dziś dosłownie niezastąpione w szeroko rozumianym budownictwie. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie konstrukcji halowych przemysłowych (głównie mroźnie i chłodnie), rolniczych i użyteczności publicznej, które są przecież wznoszone głównie z wykorzystaniem płyt warstwowych. Warta podkreślenia jest też możliwość ponownego wykorzystania używanych płyt warstwowych, dzięki łatwości ich demontażu i trwałości. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o używaniu płyt warstwowych w budownictwie?

Wykorzystanie płyt warstwowych

Płyty warstwowe mogą być z powodzeniem stosowane w każdym rodzaju budownictwa, jednak ze względu na swe właściwości szczególną rolę odgrywają we wspomnianym już budownictwie halowym. Z płyt tych wznosi się przede wszystkim ściany osłonowe i przekrycia. Stosuje się je również jako ściany działowe, podwieszone sufity oraz jako ściany nośne (zwłaszcza w małych, ruchomych chłodniach i budynkach gospodarczych). Co sprawia, że nawet używane płyty warstwowe są tak chętnie stosowane przy wznoszeniu hal?

Z jednej strony należy podkreślić trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji wznoszonych z płyt warstwowych. Płyty cechują się wysoką odpornością na ogień, wysoką izolacyjnością termiczną oraz akustyczną. Dzięki temu budynek jest mniej podatny na hałas, drgania czy ogień. Ponadto zmniejszeniu ulegają koszty ocieplania budynku w zimie i chłodzenia latem.

Płyty warstwowe używane w konstrukcji budynków pozwalają również na zmniejszenie kosztów oraz czasu realizacji projektu. Jest to możliwe dzięki kolejnym zaletom płyt warstwowych:

  • Małej masie jednostkowej (co zmniejsza transportochłonność i usprawnia procesy logistyczne);
  • Montażowi niezależnemu od panujących warunków atmosferycznych;
  • Braku konieczności wykorzystania ciężkiego sprzętu – możliwa jest budowa z wykorzystaniem dźwigów o niewielkiej nośności;
  • przeznaczenie konstrukcyjne – dachowe i ścienne
  • Łatwości demontażu oraz ponownego wykorzystania używanych płyt warstwowych – dzięki temu koszty przebudowy czy rozbudowy hal nie są aż tak obciążające dla budżetu.

Grupa FSP Panele oferuje zarówno nowe, jak i używane płyty warstwowe od polskich producentów. W naszym asortymencie posiadamy szeroki wybór płyt warstwowych I i II gatunku: z rdzeniem z pianki poliuretanowej, styropianu oraz z wełny mineralnej. Sprzedajemy płyty warstwowe o różnych wymiarach i o różnych kształtach przetłoczeń, dzięki czemu znajdują one zastosowanie w różnorodnych projektach. W przypadku dalszych pytań o nowe i używane płyty warstwowe zapraszamy do kontaktu.