MONTAŻ PŁYT WARSTWOWYCH

W naszej ofercie znajduje się nie tylko dystrybucja, ale również montaż płyt warstwowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i licznym zrealizowanym projektom oferujemy kompleksowe usługi projektowo-budowlane chłodni i mroźni dla przemysłu gastronomicznego, jak również wszelkich hal i pomieszczeń. Oto jak powinno wyglądać prawidłowe montowanie płyt warstwowych.

Przygotowanie do montażu płyt warstwowych

Przede wszystkim zawsze mamy na uwadze bezpieczeństwo w miejscu pracy. W przypadku konstruowania płyt dachowych przy wysokości rusztowania powyżej 5 metrów rozkładamy specjalną siatkę ochronną. Samo rusztowanie lub też platforma robocza powinny być statyczne oraz mieć przygotowaną sieć przechwytującą w obszarze rynien i przejść, tak by zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadku podczas składania płyt warstwowych.

Przed rozpoczęciem prac montażowych, w razie konieczności powierzchnia dachu jest prostowana. Sprawdzana jest również konstrukcja nośna – powinna mieć zachowane kąty proste oraz pion. Wzrokowej kontroli podlegają również elementy konstrukcyjne dachu – głównie wiatrownice i płatwie. Ważne jest jeszcze uwzględnienie podłoża, do którego będą montowane płyty warstwowe. W zależności od materiału podłoża należy dobrać odpowiednie śruby i kołki.

Ogólne wskazówki

Jedną z podstawowych zasad stawiania płyt warstwowych jest układanie ich naprzeciwko głównego kierunku wiatru. Z kolei ochronę przed zalewaniem daje połączenie zakładkowe w obszarze styku płyt.

W przypadku śrub mocujących mamy do wyboru produkty ze stali z ocynkowaną powierzchnią lub ze stali szlachetnej. Mimo, iż śruby ze stali szlachetnej są znacznie droższe, to jednak zazwyczaj warto je stosować w montażu płyt, zwłaszcza w przypadku budynku, w którym będą występowały opary z zawartością chloru (np. na basenie), ługu lub inne opary pochodzenia chemicznego.

Różnice w montażu płyt warstwowych ściennych a dachowych

Płyt dachowych nigdy nie wolno kłaść w płaszczyźnie odprowadzającej deszcz. Prawidłowo powinny być wznoszone poprzez karb górny. Ważne jest, aby stosować tylko oryginalne kaloty wyprodukowane przez producenta płyt, gdyż pozwalają one na lepsze rozłożenie sił dociskowych śrub.

Z kolei płyty ścienne są montowane z użyciem śrub (koniecznie z gwintem oporowym!) na tyle długich, by przeszły przez płytę, w efekcie czego na gotowym froncie są widoczne same główki śrub. Na tym etapie należy zwrócić szczególną uwagę na ścisłe dopasowanie płyt, tak by nie pojawiły się szpary. Przede wszystkim ucierpiałaby na tym wiatroszczelność budynku, wystąpiłoby też zwiększone ryzyko powstania kondensatu. Pogorszyłaby się nie tylko jakość konstrukcji, ale również końcowy efekt wizualny.

Przedstawione tutaj wskazówki mają rzecz jasna charakter ogólny, dają jednak pogląd na charakter montażu płyt warstwowych. Jest wiele innych czynników, których należy dopilnować podczas instalacji płyt. Zaniedbanie tego może doprowadzić do różnych przykrych konsekwencji – np. braku wiatro- i wodoszczelności. Warto zlecić konstrukcję budynku profesjonalistom. Firma GrupaFSP Panele nie tylko dostarczy Ci wysokiej jakości panele ścienne i dachowe, ale również zadba o ich prawidłowy montaż.